Carpnews.ro

Pescuit la crap!
Acum este 24 Oct 2014, 15:26

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: recarosare auto
MesajScris: 01 Iul 2009, 20:33 
Neconectat
Moderator

as fi ineteresat eventual la o recarosare ptr. un renault megane coach.
masina a fost total avariata si nu se mai poate circula cu ea sau repara!
acum nu stiu se renteaza sa cumpar una care e fugita mai mult dar cu caroseria top si sa schimb motorul de la cea imatriculata!
stie cineva cat costa asa ceva? deci practic numai motorul trebuie schimbat! dar vreau sa stiu daca se merita, sau mai bine inscriu alta?

Sus

Subiectul mesajului: Re: recarosare auto
MesajScris: 03 Iul 2009, 12:23 
Neconectat
Activ Member

Freecarp,daca faci lucrul asta in tara trebuie neaparat sa platesti vama pe caroserie(motorul e considerat piesa de schimb),recarpsarea in atelier pe factura dupa care mergi la RAR sa faci identificarea,e ceva cheltuiala dar sa o faci fara presupune la un control de rutina pe marginea soselei sa ai avocat bun sa te scoata din penal,nu glumesc e pe bune,nu te juca cu fomistii nostri ca te arzi rau de tot.

Sus

MesajScris: 03 Iul 2009, 16:44 
Neconectat
Moderator

http://www.rarom.ro/RO/article--Cum_pro ... --122.html

asta am gasit pe pagina de la RAR!
eu nu vreu sa fac ilegal, vroiam sa stiu daca mai vin ceva costuri pelanga si daca se merita!!
daca tre sa platesc vama la caroserie atunci mai bine o inscriu direct!
azi ma duc sa iau masina.

Sus

MesajScris: 04 Iul 2009, 09:32 
Neconectat
Activ Member

Daca calculezi costurile de inscriere la o masina mai veche de zece ani,vama,taxa mediu,identificare RAR,etc este mai rentabil financiar sa faci recarosare cu mai multi nervi si timp pierdut decit sa inscrii una cu un volum mai mare de timp pierdut si probabil nervii aferenti. Masina nou inscrisa:RAR identificare aproximativ 600 taxa plus doua sau trei taxe de reverificare suplimentare 200lei +cheltuieli cu lista de reparatii care ti-o dau baietii RAR.dupa RAR taxa de timbru la inmatriculare care variaza in functie de capacitate motor si vechime dupa care finante.Iti ajunge dar nu cred ca sunt toate,oricum iti trebuie o gramada de timp si nervi de otel ptru treaba asta. Recarosare:plata vama caroserie,masina atelier specializat ptru schimbare,cu factura aferenta mergi la RAR cu masina si se face modificarea de acte dupa verificarea dpv tehnic cu toate actele la inmatriculari unde primesti noul talon.Tu alegi cum iti doresti dar din pctul meu prefer recarosarea e mai comod.Succes

Sus

MesajScris: 04 Iul 2009, 16:58 
Neconectat
Senior

:o :o :o :o ,Dane ,mereu ti-au placut lucrurile complicate :mrgreen:

Sus

MesajScris: 05 Iul 2009, 21:45 
Neconectat
Moderator

stai sa clarificam!
masina avariata este inscrisa in Romania, din pacata un accident care a avariat masina total!
masina este inca inscrisa cu numere,deci nu e scoasa din circulatie.
pe pagina la RAR scrie ca iti trbuie un accept(ei accepta ca sa-ti recarosezi masina) de la ei care costa in jur de 100 ron plus omologarea caroseriei 500ron plus schimbatul motorului la un atelier autorizat de RAR(tot de la ei de pe site am gasit) plus ca tre sa-ti scrie ca ti-a reglat unghiul de fuga etc. costa in jur de 500ron deci total 1100ron.
pare simplu dar la noi de obicei se incurca lucrulrile pe traseu.
acum ramane de vazut cei si cum!
din pacate masina care am vrut sa o iau avea ceva ruginasi nu mi se renta asa ca am lasat-o balta pana gasesc alta

Sus

MesajScris: 06 Iul 2009, 07:49 
Neconectat
Activ Member

freecarp scrie:
stai sa clarificam!
masina avariata este inscrisa in Romania, din pacata un accident care a avariat masina total!
masina este inca inscrisa cu numere,deci nu e scoasa din circulatie.
pe pagina la RAR scrie ca iti trbuie un accept(ei accepta ca sa-ti recarosezi masina) de la ei care costa in jur de 100 ron plus omologarea caroseriei 500ron plus schimbatul motorului la un atelier autorizat de RAR(tot de la ei de pe site am gasit) plus ca tre sa-ti scrie ca ti-a reglat unghiul de fuga etc. costa in jur de 500ron deci total 1100ron.
pare simplu dar la noi de obicei se incurca lucrulrile pe traseu.
acum ramane de vazut cei si cum!
din pacate masina care am vrut sa o iau avea ceva ruginasi nu mi se renta asa ca am lasat-o balta pana gasesc alta

ATUNCI NU STA PE GINDURI,bate pe recarosare ce te sperie pe tine acum este floare la ureche pe linga ce te asteapta la o inmatriculare de masina veche,nu fac misto de tine dar birocratia si mafia gulerelor albe din RO a speriat tot vestul si trebuie sa fii calit in caile intortochiate ale legislstiei din RO,mafia a venit la recalificare pe plaiurile mioritice sa invete de la noi cum sa jumuleasca fraierii,aici legea e doar ptr unii,in rest e paradis.

Sus

MesajScris: 07 Iul 2009, 22:07 
Neconectat
New Member

daca stai fffffffffffffffffffffffffff bine cu nervii atunci cu toata simpatia recomand recarosare (la nervi intra spagi, timpi pierdut,i drumuri de colo pina colo si ce vrei si ce nu vrei)
pe linga costurile afisate exista o multime de alte costuri la care nici nu gindesti si cind faci socoteala ajungi la concluzia ca mai bine aduceai o masina si o imatriculai
eu sper sa nu am dreptate dar realitatea cam asta este(experienta) si masina tb sa vina pe platforma nu pe roti pt ca atunci alte spagi prin vama :?: :?:
" :mrgreen: succesuri"

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]